تجهیزات Signal Conditioning شامل انواع ایزولاتورها، بریر ها، ترانسمیترها و مبدل ها می شود که برای تبدیل سیگنال های دریافتی از انواع سنسور ها و اکچویتورهای آنالوگ به سیگنال استاندارد به کار گرفته می شوند. 

" />
Menu
دوشنبه 31 شهریور 1399

آکادمی برگ

کاربری تجهیزات Signal Conditioning

کاربری تجهیزات Signal Conditioning

تجهیزات Signal Conditioning شامل انواع ایزولاتورها، بریر ها، ترانسمیترها و مبدل ها می شود که برای تبدیل سیگنال های دریافتی از انواع سنسور ها و اکچویتورهای آنالوگ به سیگنال استاندارد به کار گرفته می شوند. 

تجهیزات Signal Conditioning شامل انواع ایزولاتورها، بریر ها، ترانسمیترها و مبدل ها می شود که برای استاندارد سازی سیگنال های دریافتی از انواع سنسور ها و اکچویتورهای آنالوگ و دیجیتال و تولید سیگنال های آنالوگ و دیجیتال استاندارد به کار گرفته می شوند. استفاده از این تجهیزات در بسیاری از فرایندهای صنعتی لازم و ضروری بوده و مزایای بسیار مهمی برای سیستم های اتوماسیون و ابزاردقیق دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

" کمپانی PR Electronics  یکی از پیشرو ترین تولیدکنندگان تجهیزات Signal Conditioning در دنیا می باشد. شرکت برگ نماینده انحصاری کمپانی PR Electronics  در ایران بوده و تمامی محصولات این کمپانی توسط شرکت برگ با 5 سال گارانتی سازنده و 10 سال پشتیبانی فنی عرضه می شوند."

 

قابلیت اطمینان و حفاظت

اجتناب از اختلالات ناشی از حلقه ­های مدار زمین

اگر سیم های سیگنال در هر دو طرف مدار جریان، در قسمت فرایند و در قسمت کنترل (DCS)، به پتانسیل زمین متصل باشند، خطر بروز مشکلات و ایرادات مختلف برای فرایند وجود خواهد داشت به صورتی که اختلاف پتانسیل مابین اتصال زمین قسمت فرایند و اتصال زمین قسمت کنترل باعث گردش جریان در حلقه های زمین (I ≠ 0) می شود. وجود این جریان ها موجب بروز خطا در سیگنال اندازه گیری و سیگنال فرایند می شود.

استفاده از ایزولاتور باعث از بین رفتن حلقه های زمین ایجاد شده بین قسمت فرایند و قسمت کنترل می شود (I = 0).

با استفاده از ایزولاتور ، تعمیر و نگهداری سیستم، هنگامی که سیستم کنترل با کارت های جدید با اتصال زمین مختلف یا ناشناخته، به روز می شوند، مشکلی در عملکرد سیستم ایجاد نمی کند.

"جهت دستیابی به اطلاعات دقیق تر در رابطه با ساختار و نحوه عملکرد ایزولاتورها، پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به  ایزولاتور های PR 3104 ، PR 3114 و PR 3117 را مشاهده کنید."

 

حفاظت در برابر شوک الکتریکی و حذف ولتاژهای AC خطرناک

در بسیاری از برنامه های کاربردی، تجهیزات AC مانند پمپ ها، موتورها و فن ها نظارت می شوند. برای نظارت بر درجه حرارت، فرکانس یا لرزش، سنسورها در داخل دستگاه نصب می شوند. با توجه به ریسک وقوع ایرادات سیم کشی یا عدم جداسازی (ایزولاسیون) سیستم ها، حفاظت در مقابل شوک الکتریکی همیشه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

"تجهیزات واسط سیگنال الکتریکی PR ELECTRONICS  که دارای ویژگی ایزولاسیون گالوانیک می باشند با ولتاژهای عملیاتی بالا تست شده، و از تجهیزات فعال در سیستم کنترل در برابر آسیب ناشی از ولتاژ خطرناک (سرج) محافظت می کنند."


از بین بردن تأثیر فرکانس بالا (HF) و حفاظت الکترومغناطیسی (EMC)

مبدل های فرکانس متغیر یکی از علل ایجاد نویزهای مد مشترک هستند. تغییرات بار موتور و فرکانس های ورودی باعث ایجاد نویز می شوند که می تواند به سیم های خطوط سیگنال فرآیند وصل شود. فیلترهای موجود در کانال های ورودی تجهیزات Signal Conditioning از بروز خطا در اندازه گیری مقادیر فرآیند جلوگیری می کنند.

 

استفاده از سیگنال های استاندارد

تبدیل سیگنال

تبدیل سیگنال توسط انواع مبدل ها، ترانسمیترها و ترانسدیوسرها انجام می گیرد. با استفاده از این تجهیزات، سیگنال های دریافتی از انواع سنسورهای دیجیتال و آنالوگ مانند تاکومتر، سنسورهای مجاورتی (ProximityNAMUR مقاومت های حرارتی RTD ، انواع ترموکوپل و پتانسیومتر، خطی شده و به سیگنال های استاندارد تبدیل می شوند.

"جهت دستیابی به اطلاعات دقیق تر در رابطه با ساختار و نحوه عملکرد مبدل ها و ترانسمیترها، پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول های PR 4114 ، PR 4116 و PR 4184 را مشاهده کنید."

 

حفاظت از سیم کشی سیگنال های فرایند

تقویت سیگنال و حفاظت

سنسورها و عملگر (اکچویتور) های دیجیتال و ترانسمیترهای آنالوگ نیاز به منبع تغذیه مطمئن و ایمن دارند. در مورد یکپارچه سازی تک حلقه (single-loop integrity) ، تمامی مدارهای سیستم کنترلی باید در برابر اتصال کوتاه محافظت شوند. در غیر این صورت، وجود حتی یک مدار معیوب می تواند کل زنجیره مدارات سیستم کنترلی را خاموش کند. وقوع اتصال کوتاه همچنین می تواند باعث آسیب دیدگی سیم کشی سیستم شود.

"تجهیزات استاندارد سازی سیگنال PR ELECTRONICS برای هر یک از مدارهای سیستم کنترلی، محدودیت جریان اتصال کوتاه را ارائه می دهند. این بدان معنی است که در صورت بروز شکست در یک مدار، سایر مدارهای سیستم، تحت تاثیر قرار نمی گیرند. در صورت شکست مدار در قسمت فرایند (فیلد)، تجهیز واسط سیگنال، سیگنال های خروجی ارسالی به سیستم کنترل را به حالت ایمن سوئیچ می کند."

یک منبع تغذیه قابل اعتماد، تغذیه بارهای سنگین و انواع ترانسمیترها و تجهیزات موجود در سیستم فرایند را فراهم می کند. بارهای سنگین اغلب به مدار جریان در سمت سیستم کنترل متصل می شوند. تجهیزات واسط سیگنال می توانند تا 500 Ω را به سمت کنترل انتقال دهند.

"جهت دستیابی به اطلاعات دقیق تر در رابطه با تامین تغذیه ترانسمیترها، پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول PR 3186 را مشاهده کنید."


توزیع قابل اعتماد سیگنال

تقسیم سیگنال (Signal Splitting)

در بسیاری از موارد، سیگنال های فرایند باید به سیستم های مختلف، مانند سیستم های کنترل PLC، سیستم های توقف اضطراری (ESD) یا سیستم های اکتساب داده و دیتالاگر، ارسال شوند.

هنگام اشتراک گذاری سیگنال، در صورتی که سیستم های مختلف به صورت سری در سمت خروجی به هم متصل باشند، اگر اتصال به یکی از سیستم ها قطع شود، هیچ یک از سیستم های دیگر سیگنال دریافت نمی کند.

خروجی های موجود بر روی تقسیم کننده کننده یا اسپلیتر سیگنال (Signal Splitter)، امکان توزیع استاندارد و مطمئن سیگنال های فرایند به سیستم های مختلف را تضمین می کند. بنابراین مشکل وجود بارهای مقاومت بالا در یک اتصال سری، رفع می شود.

"جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در رابطه با اسپیلیترهای سیگنال، پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول های PR 3108 و PR 3109 را مشاهده کنید."

 

تطبیق اجزای مدارات شامل منابع جریان و ولتاژ

اگر تجهیزات موجود در فرایند مانند ترانسمیتر های 4 سیم (با خروجی جریان فعال) و یک سیستم کنترل (با خروجی جریان فعال) با هم در مدار قرار داشته باشند، باعث عدم عملکرد صحیح مدار می شوند. تجهیزات واسط سیگنال، قادر به مدیریت تمامی دستگاه های موجود در سیستم فرایند، اعم از ارسال کننده(سورس) یا دریافت کننده(سینک) جریان / ولتاژ می باشند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.