Menu
دوشنبه 31 شهریور 1399

آکادمی برگ

پروتکل HART

پروتکل HART

عبارت HART مخفف عبارت Highway Addressable Remote Transducer می باشد. پروتکل هارت، برای ارسال اطلاعات از روش کلید گذاری تغییر فرکانس FSK یاFrequency Shift Keying استفاده می کند.

عبارت HART مخفف عبارت Highway Addressable Remote Transducer می باشد. پروتکل هارت با روش کلید گذاری تغییر فرکانس FSK یا Frequency Shift Keying که یکی از روش های مدولاسیون فرکانس می باشد، یک سیگنال دیجیتال را روی سیگنال آنالوگ 4-20mA سوار می کند. دامنه سیگنال دیجیتالی که روی سیگنال جریان انالوگ سوار می شود بسیار کم می باشد.

 

روش کلید گذاری تغییر فرکانس FSK یا Frequency Shift Keying

با به کارگیری پروتکل HART ، ارتباطی دوطرفه بین تجهیزات برقرار می شود که به وسیله آن علاوه بر دستیابی به کمیت اندازه گیری، امکان ارسال و دریافت فرامین مختلف برای تنظیم و پیکربندی و عیب یابی ترانسدیوسرها و ترانسمیترهای هوشمند ( با پشتیبانی از پروتکل هارت ) فراهم می شود.

پروتکل HART از نوع master/slave بوده و به طور عمده برای برقراری ارتباط مابین تجهیزات ابزار دقیق هوشمند و سیستم های کنترل و مانیتورینگ به کار برده می شود.

سرعت تبادل داده تحت پروتکل هارت 1200bps (1200 بیت در ثانیه) می باشد. برای درک بهتر این میزان سرعت می توان گفت که تحت پروتکل هارت، ایستگاه master در هر ثانیه می تواند یک یا دو بار کمیت اندازه گیری شده توسط ایستگاه slave را دریافت و آپدیت کند.

همانطور که ذکر شد و مطابق شکل زیر پروتکل هارت به طور همزمان دو کانال ارتباطی فراهم می کند:

· کانال آنالوگ که شامل سیگنال جریان 4-20mA می باشد و این نوع سیگنال استاندارد ترین و قابل اطمینان ترین سیگنال آنالوگ صنعتی می باشد.

· کانال دیجیتال که که شامل یک سیگنال دیجیتال با دامنه بسیار کم است که روی سیگنال آنالوگ 4-20mA سوار می شود. این سیگنال هیچ نوع تداخلی در سیگنال جریان آنالوگ به وجود نمی آورد. این سیگنال دیجیتال شامل اطلاعاتی مانند وضعیت دستگاه، عیب یابی، تنظیم و پیکربندی و ... می باشد.

"برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترانسمیترهای HART پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول های PR 7501 و PR 5331A را مشاهده بفرمایید."


دو کانال ارتباطی تحت پروتکل HART

مطابق شکل زیر، با استفاده از پروتکل هارت قابلیت تعریف دو ایستگاه master در شبکه به صورت primary master و secondary master فراهم خواهد بود. ایستگاه primary master در واقع master اصلی شبکه بوده و همان سیستم کنترل یا مانیتورینگ می باشد. ایستگاه secondary master نیز مربوط به دستگاه های تنظیم و پیکربندی دستی و پرتابل می باشد که با استفاده از آنها می توان تنظیمات مربوط به ترانسدیوسرها و ترانسمیترها (ایستگاه های slave) را در محل نصب آنها تغییر داد به صورتی که هیچ تداخلی در ارتباط primary master و ایستگاه های slave به وجود نیاید.

"برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بَریِرهای HART پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول های PR 9106B و PR 9107B را مشاهده بفرمایید."

 

ارتباط primary master و secondary master

پروتکل هارت یکی از مقاوم ترین و مقرون به صرفه ترین راه حل های ارتباطی برای سیستم های کنترل و ابزاردقیق صنعتی می باشد.

"برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ایزولاتورهای HART پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به ماژول های PR 3113 و PR 3337 را مشاهده بفرمایید."

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.