Menu
دوشنبه 31 شهریور 1399

آکادمی برگ

محیط انفجاری EX

محیط انفجاری EX

محیط صنعتی انفجاری چیست؟

یک محیط انفجاری می تواند به علت وجود انواع مواد شیمیایی در هوا مانند انواع گازها، بخار و مه قابل اشتعال به وجود آید.

در صورتی که مقدار کافی از یک ماده اشتعال زا در هوای محیط وارد شود کوچکترین عامل احتراق زا مانند یک جرقه کوچک می تواند باعث وقوع انفجار شود.

بیشتر، کدام محیط ها انفجاری می شوند؟

انفجاری شدن یک محیط وابسته به میزان مواد شیمیایی و آلی (جامد، مایع، گاز) اشتعال زا در آن محیط دارد. رنج گسترده ای از محیط های صنعتی احتمال انفجاری شدن را دارند که در بعضی محیط ها این احتمال بیشتر است. به عنوان مثال هایی از محیط های انفجاری می توان به پالایشگاه ها، ایستگاه های انتقال گاز، پتروشیمی ها، کارخانجات تولید رنگ و مواد شیمیایی ، انواع ایستگاه های سوخت گیری مانند پمپ بنزین ها و فضاهایی که دارای غبار مواد ارگانیک مانند گندم، آرد و چوب هستند، اشاره نمود.

محیط های صنعتی که دارای ریسک بالایی هستند به وسیله مجموعه ای از انواع قوانین و مقررات ایمنی مانند اینکه چه نوع تجهیزات الکتریکی و وسایلی باید در سایت استفاده شوند. در همچین محیط های خطرناکی، اطمینان از اینکه تجهیزاتی که به کار گرفته می شوند باید دارای ایمنی ذاتی (تاییدیه ATEX ) باشند حیاتی است.

معنی ایمنی ذاتی چیست؟

عنوان ایمنی ذاتی یا Intrinsically Safe ویژگی ای است که به تجهیزاتی که برای استفاده در محیط های انفجاری طراحی شده اند اطلاق می گردد. به دلیل سطح بالای مواد اشتعال زا که در محیط های خطرناک وجود دارد، بسیار ضروری است که هر تجهیزی که به کار برده می شود تحت هیچ شرایطی عامل بروز جرقه نشده و به دمای بالا (که به راحتی اشتعال زا هستند) نرسد.

اگر تجهیزات الکترونیکی فاقد ویژگی ایمنی ذاتی یا Intrinsically Safe باشد به هیچ وجه نباید در محیط انفجاری نصب شود.

"برای کسب اطلاعات دقیق تر و آشنایی با نحوه دسته بندی محیط های خطرناک و انفجاری، پیشنهاد میکنیم جدول راهنمای استانداردهای انفجاری را از اینجا دانلود کنید."

برای احراز ویژگی ایمنی ذاتی، ادعای خود سازنده کافی نبوده و تجهیزات باید دارای تاییدی های ATEX / EX رسمی باشند. این تاییدیه ها از سوی مراجع رسمی و در ازای تست تجهیزات در شرایط خاص به سازنده داده می شوند.

تاییدیه ATEX چیست؟

ATEX گواهینامه تاییدیه اروپایی است که به تجهیزاتی که توسط موسسات رسمی مورد تست و ارزیابی برای کار در محیط انفجاری قرار گرفته اند داده می شوند

دو نوع بخشنامه اروپایی برای کنترل محیط های انفجاری وجود دارند

· بخشنامه 1999/92/EC که با نام ATEX 153 یا ATEX Workplace Directive نیز شناخته می شود.

· بخشنامه 2014/34/EU که با نام ATEX 114 یا ATEX Equipment Directive نیز شناخته می شود.

  •  
  •  

در صورتی که یک تجهیز الکتریکی یا الکترونیکی دارای تاییدیه رسمی ATEX باشد بدین معناست که برای کار در محیط های خطرناک و انفجاری به طور کامل تست و ارزیابی شده است. تجهیزات دارای گواهینامه تاییدیه ATEX دارای لوگوی EX مطابق شکل زیر می باشند.

در پایان مجددا تاکید می گردد که تجهیزاتی که دارای تاییدیه ATEX و در نتیجه لوگوی EX نمی باشند به هیچ وجه نباید در محیط های انفجاری به کار گرفته شوند.  

"   بَریِر های ساخت کمپانی PR ELECTRONICS دارای سازگاری کامل برای کار در انواع محیط های انفجاری می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم اطلاعات ماژول های PR 9106B و PR 9107B را مطالعه بفرمایید."

امتیاز به خبر :

فایل پیوست

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.